Jeżeli jesteś osobą wrażliwą, empatyczną to zapewne jesteś bombardowany/a informacjami o potrzebujących zwierzętach, czy ludziach. Ten natłok informacji może być przytłaczający, ciężko wybrać, komu powinniśmy pomagać, bo przecież wszystkim nie damy rady. Zazwyczaj wybieramy najbliższych potrzebujących, ale warto czasem zainwestować w większe zmiany.
Dlaczego organizacje NGO potrzebują pieniędzy?
Organizacje NGO utrzymują się w Polsce głównie z darowizn i grantów. Jeżeli jesteś małą organizacją, zarejestrowaną jako stowarzyszenie zwykłe, tak jak Troskliwe Oko, to jest jeszcze ciężej. Dla nas większość platform fundraisingowych jest niedostępna.
Aby zbierać fundusze przez Facebooka, organizacja musi posiadać KRS, aby posiadać KRS trzeba mieć zarząd i co najmniej 7 członków, wtedy z kolei zmienia się rachunkowość i koszty prowadzenia organizacji.
Gdy zakładaliśmy stowarzyszenie, nie było nas stać nawet na księgową. Koszt miesięczny takiej usługi z uproszczoną księgowością to 130 zł. Większość ofert dla nas opiewała na 400 zł i więcej za miesiąc. W tym czasie dodatkowo trafiła do nas Tamara i siedem jeży, które wymagały natychmiastowej pomocy. Nasze konto było na minusie.
Wesprzyj naszą zbiórkę
Pomóż nam skończyć z bezdomnością zwierząt!
Większość organizacji potrzebuje finansów na start. Jeżeli chce się działać w miarę sprawnie potrzeba albo wielu osób, którym bliska jest idea działań organizacji, albo spore granty na konkretne cele.
Problem pojawia się, gdy ciężko odmówić pomocy i ma się pod swoją opieką zwierzęta. Troskliwe Oko stara się działać trochę inaczej, zresztą nie tylko my, jest w Polsce kilka takich organizacji, jak choćby Otwarte Klatki, które skupiają się na zmianach systemowych, rzecznictwie i w tym kierunku prowadzą swoje działania. To jeden ze skuteczniejszych sposobów pomagania zwierzętom, ale nie udałoby się bez pieniędzy.
Darmowe narzędzia?
Rozwój organizacji, to także narzędzia. Wybór jest ogromny, dla większości NGO są zniżki lub darmowe usługi, o ile jest się zarejestrowanym w Techsoup, oczywiście jest to możliwe tylko dla organizacji KRS’owych.
Dlaczego nie wystarczy nam kartka i długopis? W większości działań pewnie by wystarczył, ale planując rozwój organizacji i projekt, który zajmie nam kilkanaście miesięcy, potrzebujemy czegoś więcej. Przykładem niech będzie SLACK, jest to narzędzie do komunikacji w organizacji, z kanałami tematycznymi, w darmowej podstawowej wersji wiadomości po 90 dniach są archiwizowane, a to mocno utrudnia działanie.
Dlaczego nie wybierzemy zamiast tego messengera, czy whatsupa? Inne narzędzia posiadają reklamy i odciągają uwagę użytkownika, SLACK jest jak biuro, pomaga zoptymalizować pracę, podłączyć wiele usprawnień i organizować projekty, jest po prostu jednym z lepszych narzędzi do komunikacji, o ile wie się, jak go używać, tak by nie zaburzał produktywności.
My w przyszłości chcemy na tym Slacku zebrać osoby z innych organizacji i próbować działać wspólnie w temacie pomocy zwierzętom. Gdy już kiedyś dojdziemy do wielkości organizacji KRS’owej na pewno będzie nam łatwiej.
Budowanie organizacji
Mało kto myśli w kategoriach operacjonalizacji działań na początku. W wielu organizacjach jakoś to się kręci, ale dla nas ważne jest, aby wszystko miało swój porządek. Każdy dział ma określone swoje cele i zadania. Dzięki temu wiemy, gdzie chcemy być za 5 lat. Dobra organizacja przypomina trochę starej daty piekarnię, każdy ma swoją rolę i każdy pracuje tak, aby efekt końcowy przyniósł zyski.
Skalowanie naszej organizacji jest dla nas bardzo ważne już na początku działania, dlatego rozważamy wszelkie scenariusze. W tym momencie wiemy dokładnie jakich ludzi, do jakich zadań będziemy poszukiwać.
Numer konta: 13 1600 1462 1744 9148 6000 0001
To wszystko jednak nie jest możliwe bez pieniędzy. My stawiamy na strategiczną filantropię i mamy nadzieję, że trafi ona do Ciebie. Nie chcemy prowadzić zbiórek na pojedyncze zwierzaki, to zawsze będzie jakiś koszt dla nas, ale głównym celem jest zrealizowanie naszego planu zapobiegania bezdomności zwierząt.
Czym jest strategiczna filantropia?
Strategiczna filantropia to pomaganie w dłuższej perspektywie, to działanie z ludźmi, którzy wierzą w nasz cel i naszą ideę. To inwestycja długoterminowa w rozwiązanie problemów systemowych, którymi się zajmujemy.
Hojność i współczucie są od dziesięcioleci głównym przedmiotem badań, a badania konsekwentnie wykazują, że poprawa nastroju, lepsze zdrowie fizyczne i zwiększona długowieczność są związane z dawaniem – niezależnie od tego, czy są to darowizny pieniężne, czy godziny wolontariatu spędzone w weekend. Jeśli chodzi o Twoje zdrowie, to naprawdę lepiej jest dawać niż otrzymywać. https://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2015/05/01/what-generosity-does-to-your-brain-and-life-expectancy
Naszym głównym zadaniem jest szukanie rozwiązań dla przyczyn, a nie zapobieganie skutkom. Problem bezdomności zwierząt to doskonały przykład. Od lat politycy i wszelkie organizacje widzą problem, nie wiemy jednak, dlaczego nic się nie zmieniło w tym temacie? Chcemy to zbadać. Potrzebujemy narzędzi, serwera dla stron, domen, maili, Clickupa, który pomaga nam organizować projekty, ludzi, finansów. Dlatego potrzebujemy partnerów w tych działaniach, ale także partnerów wspierających.
Można nas wpierać na wiele sposobów, przeczytaj tu: Inne formy wsparcia
My postanowiliśmy założyć zbiórkę tym razem na narzędzia, a nie na zwierzęta, choć tak naprawdę na zwierzęta, ponieważ te narzędzia ułatwią nam się lepiej i efektywniej zorganizować. Jeżeli bliskie Ci są nasze idee, to może zostaniesz naszym strategicznym filantorpem, filantropką?
Liczne badania próbowały uchwycić korzyści płynące z dawania i konsekwentnie wykazywały, że dawanie sprawia, że ludzie czują się dobrze. Niezależnie od tego, czy jest to wolontariat czy darowizna pieniężna, bezinteresowne działanie może pomóc zmniejszyć ryzyko i objawy depresji oraz codziennego stresu.
Jak na razie wszyscy w naszej organizacji pracują za darmo, poświęcają godziny swojego życia, po pracy, po ułożeniu dzieci tych futrzastych i tych ludzkich spać. Wieczorami spotykamy się na Slacku i myślimy, jak zmienić los zwierząt w Polsce. Działamy, rozpisujemy projekty, szukamy informacji, planujemy, nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia finansowego, taka jest rzeczywistość organizacji NGO.
Dowiedz się, jakie były nasze przychody i koszty z zeznania merytorycznego za 2022 rok: Zeznanie
źródła: https://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2015/05/01/what-generosity-does-to-your-brain-and-life-expectancy
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash