W Troskliwym Oku pracujemy zdalnie. W naszej organizacji każda osoba pochodzi z innej części Polski, no może oprócz Krystyny i mnie. Dodatkowo współpracujemy z innymi organizacji, nie byłoby to łatwe, gdyby nie narzędzia, których używamy do pracy zdalnej.
Zdalnie pracuję już 4 rok. Przejście z systemu w otwartej przestrzeni z około 300 osobami do mojego ulubionego pokoju było nie lada zaskoczeniem. Dziś mogę stwierdzić, że nie wyobrażam sobie już innego systemu pracy i nie wiem, jak wytrzymałam 13 lat w biurze pośród gwaru, klimatyzacji i innych przeszkadzaczy.
Narzędzia, których używamy — SLACK
Slack to moim zdaniem najlepszy komunikator pomagający zebrać osoby pracujące ze sobą w jednym miejscu. Prawie zawsze ludzie mają opór, żeby zacząć z nim pracować:) może dlatego, że jest kolejnym komunikatorem w ich życiu. Co wyróżnia Slack’a?
- nie ma reklam
- jest darmowy
- można tworzyć na nim kanały tematyczne
- ma możliwość prowadzenia calli
- w odróżnieniu od messengera nie prowokuje do rozproszenia
- jest bezpieczny i można łatwo udostępniać w nim dokumenty
Więcej opcji dostępnych jest w płatnym planie, sprawdź tu: SLACK
Niestety Slack darmowy ma też wady, po 90 dniach archiwizuje wiadomości, dla nas to bardzo duży problem. Przy współpracy z kilkunastoma osobami czasami ciężko nadążyć za komunikacją i wiadomości przepadają, dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę, aby wykupić roczny plan, aby nasza praca była efektywniejsza i prostsza.
Pomóż nam lepiej pracować!
Dzięki płatnej wersji Slack będziemy mieli dostęp do wiadomości przez nieograniczony czas i będziemy mogli współpracować z większą ilością organizacji.
Clickup – przestrzeń organizująca zadania
Clickup, to moje ulubione narzędzie. Można w nim zorganizować sobie pracę dokładnie z terminami i priorytetami, w dodatku też jest w wersji podstawowej za darmo!
Przed Clickupem pracowałam na Trello i było to doskonałe narzędzie do nauki pracy na tablicach, przestrzeniach z odpowiednimi statusami. W obu przypadkach narzędzia pozwalają tworzyć ogromne ilości przestrzeni, co oznacza, że organizacje mogą w pełni wykorzystywać ich możliwości dla każdego działu.
Do obu narzędzi trzeba się przyzwyczaić, o ile się nie pracowało w ten sposób wcześniej, ale przede wszystkim narzędzie nie wystarczy, trzeba nauczyć się je efektywnie wykorzystywać.
Na rynku znajdziesz wiele podobnych opcji, można właściwie dziś przebierać. Ja wybrałam Clickup, bo wizualnie i technicznie najbardziej mi odpowiada. Nasz projekt dotyczący walki z bezdomnością rozpisany jest właśnie na Clickup.
Canva – darmowe narzędzie do tworzenia grafik
Canvę zna pewnie wiele osób, dla nas to najszybsze i najprostsze narzędzie do współdzielenia projektów graficznych i planowania ich od razu na Social Mediach. Choć osobiście jestem osobą, która od 1999 roku korzysta z Photoshopa, to muszę powiedzieć, że Canva jest wspaniale zbudowanym narzędziem! Pomaga wielu organizacjom, osobom niegraficznym ubrać swoje treści. Gotowe szablony, możliwość wgrania palet kolorystycznych i brandingu, ułatwia mocno pracę. I tak jest darmowa!
Cykliczne spotkania online
Wiele osób pracując zdalnie, zapomina o spotkaniach, które nie muszą dotyczyć tylko omawiania zadań. Zdarza się, że nie widzimy się przez wiele miesięcy, chcemy zachować ze sobą kontakt, pośmiać się i budować Psychological Safety. Bez tego nie byłoby sprawnie działającego zespołu.
Daj znać w komentarzach, czy interesują cię inne nasze narzędzia i sposoby pracy, a być może także je opiszemy
[…] wspierając nas darowizną w najnowszej zrzutce, która pomoże nam wykupić licencję dla programu Slack aby lepiej pracować na tym tematem z innymi […]