Współczesne ogrody być może wyglądają estetycznie i cieszą oko wielu właścicieli, jednak nie są one zupełnie przyjazne dzikiemu życiu w ogrodzie. Dzikie życie to same korzyści, o których niektórzy zapomnieli.
Zacznijmy od tego, że jeżeli chcesz, aby zagościła jeża rodzina w twoim ogrodzie, to powinieneś/aś zastanowić się, jak sprawić, aby twój ogród był bardziej dziki.
Jeże potrzebują dobrych kryjówek, chroniących ich przed zimnem i upałami, ale także odpowiedniego pożywienia. W sterylnym ogrodzie będzie to niemożliwe, a wręcz może być szkodliwe dla jeży, o ile stosowana jest chemia.

Jak donosi The Royal Society for the Protection of Birds mamy dziś 40 milionów ptaków mniej niż w latach 60. Rodzime dzikie kwiaty są wypierane i zapomniane, tak samo jak drzewa owocowe. Ilość owadów spada, pszczoły i inne zapylacze są w kłopotach.
Powodów jest wiele, ale chemia w ogrodzie i dookoła panujący beton nie pomaga.
Wesprzyj naszą zrzutkę i pomóż naszym jeżom
Przedstawiamy Ci podstawy tworzenia dzikiego ogrodu. Piszę z własnego doświadczenia, każdego poranka słyszę śpiew sikorek, rudzików, a i dudek w ogrodzie się trafi. Okazało się, że nasz ogród uwielbiają także jeże.
Rośliny
To bardzo ważne, aby posiadać w swoim ogrodzie mix różnych roślin. Jeżeli jesteś początkującą ogrodniczką/ogrodnikiem sprawdź jakość swojej ziemi, aby wiedzieć, jakie rośliny będą bez problemu rosły w twoim ogrodzie. Możesz to zrobić za pomocą prostego urządzenia do pomiaru pH gleby, dostępnego prawie w każdym sklepie ogrodniczym.
Zwróć uwagę podczas planowania ogrodu na:
Rośliny jednoroczne: kiełkują, kwitną i obumierają w ciągu roku, tworząc szybki efekt. Przykładami są chaber, mak i czarnuszka. Tworzą one zatem wybuch natychmiastowego koloru, ale nie wytrzymają próby czasu.
Rośliny dwuletnie kiełkują, kwitną i obumierają w ciągu dwóch lat. Ponownie tworzą rośliny jednoroczne i dwuletnie, których nasiona zbieramy i przesadzamy co 1 lub 2 lata, aby utrzymać je w dobrym stanie. Rozwiązanie nieco bardziej długoterminowe.
Rośliny wieloletnie kwitną co roku i generalnie stają się większe. Jeśli planujesz bardziej długoterminowe rozwiązanie dla swojego ogrodu, posadź kilka bylin, takich jak lucerna…
Jedne i drugie możesz zamówić online tu
Krzewy
Drzewa i krzewy to naturalne schronienie dla wielu ptaków, ale także jeży. Dzięki nim zapewniamy większą wilgotność naszej gleby w ogrodzie. Niestety posiadanie krótko przystrzyżonego trawnika jest bardzo ciężkie w utrzymaniu i powoduje zwiększenie temperatury oraz zmniejszenie wilgotności o kilka stopni w danym miejscu.

Krótko mówiąc: nieskoszony trawnik okazał się bardziej stabilnym mikrosiedliskiem, o niższej temperaturze i mniejszych wahaniach wilgotności, co jest potencjalnie wielką szansą i tanim sposobem na obniżanie temperatury w miejskich wyspach ciepła. Badania w szerszej skali potwierdzą ten pilotażowy test. https://naukadlaprzyrody.pl/2020/06/16/efekt-braku-kosiarki/
Jeżeli nie masz co zrobić z obciętymi gałęziami, zgromadź je w jednym miejscu w ogrodzie. To doskonałe schronienie dla wielu zwierząt w tym jeży. Nie martw się, z czasem gałęzie ulegną rozłożeniu. Warto być cierpliwym i otwartym nam zmiany jeżeli chce się mieć ogród przyjazny dla zwierząt.
Drzewa owocowe są idealne dla owadów, nie ma nic piękniejszego niż kwitnąca jabłoń czy wiśnia. Dodatkowo jeżeli jesteś fanką/em makrofotografii jak ja, to w tym czasie można zrobić doskonałe zdjęcia zapylaczy.

Oczka wodne
Jeżeli masz ogrodzie oczko wodne, to doskonale, ważne jest, aby oczko posiadało elementy, które pozwolą małym zwierzętom z nich wyjść w razie wpadnięcia do wody.
Zapewnij łagodne nachylenie przynajmniej jednego z boków. Uzupełniaj zbiornik, zwłaszcza w gorące dni, aby jeże miały mniejsze szanse na wpadnięcie do nich. Wypełnione wodą deszczową brodziki i piaskownice dla dzieci również stanowią zagrożenie. Przedmioty, które mogą zgromadzić wodę, jak donice, układaj do góry nogami. Postaw płytkie naczynie z czystą wodą w ogrodzie dla wszystkich odwiedzających dzikich zwierząt, wkrótce przekonasz się, jak wiele zwierząt z niego korzysta.
Chemia w ogrodzie to śmierć dla zwierząt, dlatego zalecamy ogrodnictwo ekologiczne. Jeżeli boisz się ataku ślimaków, w naszym e-booku znajdziesz ekologiczne sposoby na odstraszenie ich

Psy – Jeśli masz psa, o którym wiesz, że atakuje jeże, spróbuj ostrzec jeża. To znaczy kiedy wypuszczasz psa, włącz światło zewnętrzne. Niestety czasami chore i karmiące jeże możesz spotkać także za dnia, dlatego postaraj się mieć swojego podopiecznego na oku.

Koszenie trawy
Zanim postanowisz skosić trawę, jeżeli się już na to zdecydujesz, sprawdź, czy w okolicy nie odpoczywa jeż. Jest to szczególnie istotne w przypadku kosiarek nieobsługiwanych przez człowieka, ale także kos elektrycznych, które mogą wyrządzić najwięcej krzywdy.
Pamiętaj: Nigdy nie należy brać jeża z natury i umieszczać go w ogrodzie. Ani też zabierać go z ogrodu i umieszczać w innym miejscu. Jeśli tak się stanie, a posiada on młode, mogą one umrzeć po przemieszczeniu rodziców.
To tyle we wstępnie do rozpoczęcia przygody z dzikim ogrodem i przystosowywaniem go dla jeży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wkrótce opublikujemy nasz poradnik dotyczący dzikiego ogrodu i jeży.