Ratuj koty

System opieki nad bezdomnymi kotami nie działa!

Wesprzyj nasze działania i razem z nami stwórz raport na temat bezdomności zwierząt w Polsce!

Wspieram!

Jak stworzyć ogród przyjazny jeżom?

Współczesne ogrody być może wyglądają estetycznie i cieszą oko wielu właścicieli, jednak nie są one zupełnie przyjazne dzikiemu życiu w ogrodzie. Dzikie życie to same korzyści, o których niektórzy zapomnieli.

Zacznijmy od tego, że jeżeli chcesz, aby zagościła jeża rodzina w twoim ogrodzie, to powinieneś/aś zastanowić się, jak sprawić, aby twój ogród był bardziej dziki.

Jeże potrzebują dobrych kryjówek, chroniących ich przed zimnem i upałami, ale także odpowiedniego pożywienia. W sterylnym ogrodzie będzie to niemożliwe, a wręcz może być szkodliwe dla jeży, o ile stosowana jest chemia. 

ogród przyjazny jeżom

Jak donosi The Royal Society for the Protection of Birds mamy dziś 40 milionów ptaków mniej niż w latach 60. Rodzime dzikie kwiaty są wypierane i zapomniane, tak samo jak drzewa owocowe. Ilość owadów spada, pszczoły i inne zapylacze są w kłopotach.

Powodów jest wiele, ale chemia w ogrodzie i dookoła panujący beton nie pomaga. 

Przedstawiamy Ci podstawy tworzenia dzikiego ogrodu. Piszę z własnego doświadczenia, każdego poranka słyszę śpiew sikorek, rudzików, a i dudek w ogrodzie się trafi. Okazało się, że nasz ogród uwielbiają także jeże.

Rośliny

To bardzo ważne, aby posiadać w swoim ogrodzie mix różnych roślin. Jeżeli jesteś początkującą ogrodniczką/ogrodnikiem sprawdź jakość swojej ziemi, aby wiedzieć, jakie rośliny będą bez problemu rosły w twoim ogrodzie. Możesz to zrobić za pomocą prostego urządzenia do pomiaru pH gleby, dostępnego prawie w każdym sklepie ogrodniczym. 

Zwróć uwagę podczas planowania ogrodu na:

Rośliny jednoroczne: kiełkują, kwitną i obumierają w ciągu roku, tworząc szybki efekt. Przykładami są chaber, mak i czarnuszka. Tworzą one zatem wybuch natychmiastowego koloru, ale nie wytrzymają próby czasu.

Rośliny dwuletnie kiełkują, kwitną i obumierają w ciągu dwóch lat. Ponownie tworzą rośliny jednoroczne i dwuletnie, których nasiona zbieramy i przesadzamy co 1 lub 2 lata, aby utrzymać je w dobrym stanie. Rozwiązanie nieco bardziej długoterminowe.

Rośliny wieloletnie kwitną co roku i generalnie stają się większe. Jeśli planujesz bardziej długoterminowe rozwiązanie dla swojego ogrodu, posadź kilka bylin, takich jak lucerna…

Jedne i drugie możesz zamówić online tu

Krzewy 

Drzewa i krzewy to naturalne schronienie dla wielu ptaków, ale także jeży. Dzięki nim zapewniamy większą wilgotność naszej gleby w ogrodzie. Niestety posiadanie krótko przystrzyżonego trawnika jest bardzo ciężkie w utrzymaniu i powoduje zwiększenie temperatury oraz zmniejszenie wilgotności o kilka stopni w danym miejscu.

ogród przyjazny jeżom
https://naukadlaprzyrody.pl/2020/06/16/efekt-braku-kosiarki/

Krótko mówiąc: nieskoszony trawnik okazał się bardziej stabilnym mikrosiedliskiem, o niższej temperaturze i mniejszych wahaniach wilgotności, co jest potencjalnie wielką szansą i tanim sposobem na obniżanie temperatury w miejskich wyspach ciepła. Badania w szerszej skali potwierdzą ten pilotażowy test. https://naukadlaprzyrody.pl/2020/06/16/efekt-braku-kosiarki/

Jeżeli nie masz co zrobić z obciętymi gałęziami, zgromadź je w jednym miejscu w ogrodzie. To doskonałe schronienie dla wielu zwierząt w tym jeży. Nie martw się, z czasem gałęzie ulegną rozłożeniu. Warto być cierpliwym i otwartym nam zmiany jeżeli chce się mieć ogród przyjazny dla zwierząt. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz nasz poradnik – Jak stworzyć ogród przyjazny jeżom?

Drzewa owocowe są idealne dla owadów, nie ma nic piękniejszego niż kwitnąca jabłoń czy wiśnia. Dodatkowo jeżeli jesteś fanką/em makrofotografii jak ja, to w tym czasie można zrobić doskonałe zdjęcia zapylaczy.

ogród przyjazny jeżom

Oczka wodne

Jeżeli masz ogrodzie oczko wodne, to doskonale, ważne jest, aby oczko posiadało elementy, które pozwolą małym zwierzętom z nich wyjść w razie wpadnięcia do wody. 

Zapewnij łagodne nachylenie przynajmniej jednego z boków. Uzupełniaj zbiornik, zwłaszcza w gorące dni, aby jeże miały mniejsze szanse na wpadnięcie do nich. Wypełnione wodą deszczową brodziki i piaskownice dla dzieci również stanowią zagrożenie. Przedmioty, które mogą zgromadzić wodę, jak donice, układaj do góry nogami. Postaw płytkie naczynie z czystą wodą w ogrodzie dla wszystkich odwiedzających dzikich zwierząt, wkrótce przekonasz się, jak wiele zwierząt z niego korzysta.

Chemia w ogrodzie to śmierć dla zwierząt, dlatego zalecamy ogrodnictwo ekologiczne. Jeżeli boisz się ataku ślimaków, w naszym e-booku znajdziesz ekologiczne sposoby na odstraszenie ich

ogród przyjazny jeżom

Psy – Jeśli masz psa, o którym wiesz, że atakuje jeże, spróbuj ostrzec jeża. To znaczy kiedy wypuszczasz psa, włącz światło zewnętrzne. Niestety czasami chore i karmiące jeże możesz spotkać także za dnia, dlatego postaraj się mieć swojego podopiecznego na oku.

ogród przyjazny jeżom

Koszenie trawy

Zanim postanowisz skosić trawę, jeżeli się już na to zdecydujesz, sprawdź, czy w  okolicy nie odpoczywa jeż. Jest to szczególnie istotne w przypadku kosiarek nieobsługiwanych przez człowieka, ale także kos elektrycznych, które mogą wyrządzić najwięcej krzywdy.

 

Pamiętaj: Nigdy nie należy brać jeża z natury i umieszczać go w ogrodzie. Ani też zabierać go z ogrodu i umieszczać w innym miejscu. Jeśli tak się stanie, a posiada on młode, mogą one umrzeć po przemieszczeniu rodziców.

To tyle we wstępnie do rozpoczęcia przygody z dzikim ogrodem i przystosowywaniem go dla jeży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wkrótce opublikujemy nasz poradnik dotyczący dzikiego ogrodu i jeży.

Rahela
Rahela

Współzałożycielka stowarzyszenia, autorka bloga i podcastu Całkiem Nudne Życie. Aktywistka i druga mama 14 zwierzaków

Artykuły: 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.