Ratuj koty

System opieki nad bezdomnymi kotami nie działa!

Wesprzyj nasze działania i razem z nami stwórz raport na temat bezdomności zwierząt w Polsce!

Wspieram!
jeżowe sieroty

Czy pomożesz jeżom w potrzebie?

Czy wiesz, kim są jesienne sieroty? Jak im pomóc w razie potrzeby? I dlaczego to takie ważne?

Pierwsze młode jeże – oseski, pojawiają się na świecie już na początku maja. Jeżowa mama zajmuje się nimi tylko przez pierwsze osiem tygodni życia. Później każdy z maluchów musi się usamodzielnić. Z jednej jeżowej ciąży może urodzić się od 2 do nawet 10 młodych. Krótki okres macierzyństwa sprawia, że samice mogą zajść w drugą ciążę w ciągu tego samego roku. 

Czy wiesz, że to właśnie jeże z drugiego miotu określane są mianem jesiennych sierot?Przychodzą na świat w okresie od połowy sierpnia aż do końca września, kiedy pogoda zaczyna się zmieniać.

Jesienne sieroty

Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, zawartość wody w pożywieniu szybko się zmniejsza. Jeże muszą zacząć oszczędzać swoje zapasy energetyczne, a organizm spowalnia procesy fizjologiczne i obniża temperaturę ciała z 36 stopni do 6. W takiej sytuacji mama jeży często zmuszona jest porzucić swoje młode, aby znaleźć bezpieczne miejsce na swoją hibernację. 

Porzucone jeże ważą od 100 do 300 g i nie do końca potrafią same zdobywać pożywienie.  Aby przetrwać zimę, hibernując, zwierzę powinno ważyć minimum 500-600 g.

Bez pomocy człowieka, młody jeż ma nikłe szanse na przeżycie (podczas pierwszej zimy ginie nawet do 70% młodych).

Dlatego w czasie jesiennych prac w ogrodzie oraz spacerów zwróć szczególną uwagę, czy nie spacerują gdzieś zagubione małe jeże. Pomimo że jeż to zwierzę nocne, sierotki możesz spotkać również za dnia, kiedy poszukują jedzenia. Jest to pierwszy niepokojący znak, że coś jest nie tak z jeżem. 

Jak określić stan jeża?

Najprostszą metodą określenia czy mamy do czynienia z jesienną sierotą jest waga jeża. Jeśli waży mniej niż 500 g, nie będzie w stanie samodzielnie przetrwać zimy i musimy mu pomóc. Jeśli nie jesteś w stanie określić wagi jeża “na oko”, możesz zastosować następująca metodę. Wystaw wyprostowaną dłoń nad jeżem, jeśli jest on mniejszy niż twoja dłoń, najprawdopodobniej nie ma on wagi granicznej.

Dobrym przykładem jest też świetne zdjęcie ośrodka Pomóżmy Jeżom, zobacz poniżej

Zanim mały znajdzie się pod opieką specjalistów, dokonaj  oględzin ciałka, czy nie ma na sobie kleszczy, pcheł oraz ran. Ważne jest również sprawdzenie temperatury. Jeśli jeż nie przyjmuje pozycji kulki, możesz położyć go brzuszkiem na otwartej dłoni, jeżeli poczujesz chłód, to znaczy, że jeż jest w hipotermii.

Ważne: wychłodzonemu jeżykowi nie można podawać jedzenia! 

Aby go rozgrzać i zapewnić mu komfort, włóż go do pudełka z butelką ciepłej wody, owiniętą w ręcznik. Dodatkowo zapewnisz mu spokój, przykrywając pudełko. W ciemnym, ciepłym i cichym miejscu jeż będzie się mniej stresować. Pamiętaj, jeż to zwierzę dzikie, choć tak przeurocze, to nadal boi się człowieka. 

Nie podejmuj na własną rękę leczenia jeża, to wbrew pozorom jest trudne i może mu tylko zaszkodzić.

Po udzieleniu pierwszej pomocy (oględziny i zapewnienie cichego miejsca), skontaktuj się  z weterynarzem lub ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt, którzy udzielą sierotce dalszej pomocy. Listę ośrodków znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat 

Pamiętajmy, że to od nas zależy czy te małe istotki przeżyją zimę. Nie możemy być obojętni. Szczególnie teraz, jeżeli znajdziesz małego jeża, reaguj! On nie da sobie już rady.

Wesprzyj nasze działania i razem z nami ratuj zagrożone wyginięciem jeże! Tylko z Tobą możemy zmienić ich los. 

Obecnie monitorujemy stan jeży na naszej mapie jeży w Polsce, ale też walczymy o postawienie znaków “uwaga jeże”  na drodze krajowej DK44 w miejscowości Włosienica. To dzięki jednej z obserwatorek dowiedzieliśmy się, że populacja jeży jest tam stale narażona na wypadki drogowe i bezsensowną śmierć. To bardzo ważne, szczególnie, teraz gdy jeże migrują w poszukiwaniu idealnego schronienia przed zimą.

Wesprzyj nasze działania dla jeży!

Pomóż nam działać i walczyć o jeże w Polsce. 

Źródła:

chevron_left
chevron_right

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment
Name
Email
Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.