Wypadki z udziałem zwierząt to codzienność na polskich drogach. Ofiarami są nie tylko dzikie zwierzęta takie jak lisy, sarny czy dziki, ale także te domowe – koty czy psy. W wielu przypadkach osoby, biorące udział w zdarzeniu chcą pomóc poszkodowanemu zwierzęciu. Niestety nie wiedzą jak zrobić to odpowiedzialnie i dobrze. Ranne zwierzę potrzebuje naszej pomocy, a my mamy obowiązek jej udzielić.
Prawny obowiązek
Zgodnie z ustawą O ochronie zwierząt z 1997 roku, sprawca wypadku ma obowiązek udzielić pomocy poszkodowanemu zwierzęciu. Nieudzielenie pomocy traktowane jest jako ucieczka z miejsca wypadku, za którą grozi kara aresztu lub grzywny nawet do 5 tys. złotych.
art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt:
Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb (…)
Niestety zdarzają się sytuacje, w których sprawca odjeżdża z miejsca wypadku, zostawiając potrącone zwierzę bez pomocy. Jeśli jesteśmy świadkami takiego zachowania, w ramach możliwości postarajmy się zapisać numery rejestracyjne pojazdu. Pomoże to w późniejszej identyfikacji sprawcy.
Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo
Zanim ruszymy z pomocą poszkodowanemu zwierzęciu, musimy zadbać także o własne bezpieczeństwo. Jeśli do wypadku doszło na drodze, w pierwszej kolejności powinniśmy włączyć światła awaryjne w samochodzie oraz rozstawić trójkąt awaryjny. Dodatkowo zwiększymy nasze bezpieczeństwo zakładając kamizelkę odblaskową, dzięki czemu będziemy lepiej widoczni na drodze.
Podchodząc do zwierzęcia, musimy zachować szczególną ostrożność. Zwierzę w wyniku szoku i bólu spowodowanego wypadkiem, może reagować paniką. Niestety nie jest ono świadome, że chcemy mu pomóc.
Jak pomóc? Pamiętajmy o zasadzie 3C
Udzielając pomocy rannemu zwierzęciu, najlepiej posłużyć się zasadą 3C – cicho, ciemno, ciepło.
1. CICHO – Ważne, aby na miejscu wypadku zapewnić bezpieczeństwo także rannemu zwierzęciu, w tym celu postarajmy się zabezpieczyć miejsce, w którym się znajduje. Zapewniając spokój i ciszę, zmniejszymy jego strach.
2. CIEMNO – Aby ograniczyć stresu związanego z kontaktem z człowiekiem, małe zwierzęta takie jak jeże, ptaki lub wiewiórki, możemy umieścić w pudełku. W przypadku dużych ssaków, zachowując dużą ostrożność, możemy zakryć im oczy np. kocem. Pamiętajmy, że zwierzę nadal może nas zaatakować.
3. CIEPŁO – Do pudełka z rannym zwierzątkiem możemy włożyć owiniętą w ręcznik lub szmatkę butelkę z ciepłą wodą. Natomiast duże zwierzę możemy spróbować przykryć.
Po zastosowaniu tych kroków, powinniśmy obserwować stan zwierzęcia i czekać na przyjazd odpowiednich służb.
Kto odpowiada za opiekę nad zwierzętami?
Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, to gmina ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami znajdującym się na jej terenie, zarówno dzikimi jak i domowymi. To z władzami gminnymi w pierwszej kolejności powinniśmy się skontaktować. Każda jednostka ma zawarte porozumienie z odpowiednimi instytucjami, które w takich sytuacjach muszą zapewnić opiekę i transport zwierzęcia. Niestety w rzeczywistość nie zawsze wiemy na terenie jakiej gminy się znajdujemy lub kontakt z urzędem może być utrudniony np. w czasie weekendu.
Kogo powiadomić o rannym zwierzęciu?
Jeśli zwierzę znajduje się na drodze i nie możemy go sami stamtąd zabrać, natychmiast powinniśmy powiadomić policję. Co prawda nie ma ona obowiązku zajęcia się rannym zwierzęciem, ale pomoże w powiadomieniu odpowiednich instytucji i zabezpieczeniu miejsca wypadku.
Natomiast jeśli ranne zwierzę znajduje się poza obszarem ruchu drogowego np. w lesie czy na polu, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Inne instytucje, do których możemy się zwrócić z prośbą o pomoc lub radę:
- Ośrodki rehabilitacji zwierząt (ich wykaz z podziałem na województwa znajdziemy tutaj: https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat)
- Nadleśnictwo
- Kliniki weterynaryjne
- Organizacje pozarządowe działające na rzecz zwierząt
Postępujmy odpowiedzialnie i pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym i rannego zwierzęcia. Nie bądźmy obojętni na jego cierpienie.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971110724/U/D19970724Lj.pdf
- https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat
- https://www.wwf.pl/aktualnosci/ranne-zwierze
- https://swiatoze.pl/co-zrobic-gdy-znajdziemy-ranne-zwierze/
Podobają Ci się publikowane przez nas treści?
Możesz wesprzeć nas dowolną wpłatą lub zostać naszym stałym darczyńcą.
Pomóż nam w walce o prawa zwierząt w Polsce!